Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x

Jazda w warunkach specjalnych w ramach kwalifikacji wstępnej

11.01.2019
Kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy po 10 września 2008 roku w przypadku kat. prawa jazdy D oraz po 10 września 2009 roku w przypadku kat. prawa jazdy C i C+E, którzy chcą zawodowo prowadzić samochody ciężarowe i autobusy, muszą odbyć obowiązkowe szkolenie kwalifikacji wstępnej, którego jednym z wymaganych elementów szkolenia są jazdy w warunkach specjalnych. Jazdy te mogą być prowadzone w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę szkoleniową oraz posiadających specjalistyczne samochody. W skład obowiązkowej infrastruktury ODTJ - tów wchodzą m.in. plac manewrowy, płyty poślizgowe (prostokątna i pierścień poślizgowy) oraz tor szkoleniowy, na którego trasie znajduje się wzniesienie z płytą poślizgową. Samochody spełniające wymogi szkoleniowe służące do odbywania jazd w warunkach specjalnych powinny być wyposażone w system ABS, system stabilizacji toru jazdy oraz system kontroli trakcji z możliwością ich wyłączenia, podczas jazd po płytach poślizgowych. ODTJ Tomaszowo spełnia w pełni powyższe wymagania, posiadając odpowiednią infrastrukturę oraz pojazdy szkoleniowe. Szkolenia prowadzą instruktorzy techniki jazdy posiadający jednocześnie wieloletnie doświadczenie w transporcie międzynarodowym. ODTJ Tomaszowo prowadzi również usługi szkolenia z jazd w warunkach specjalnych dla innych podmiotów szkoleniowych, istnieje także możliwość odbywania jazd w ruchu drogowym naszymi samochodami. Dzięki naszym szkoleniom kierowcy lepiej rozpoznają zagrożenia mogące wystąpić podczas kierowania pojazdem oraz potrafią im zapobiegać. Naszą dewizą jest stawianie na profesjonalizm co przekłada się na zadowolenie klientów.
 
Szkolenie z jazdy w warunkach specjalnych w ramach kwalifikacji wstępnej kierowców

ZAKRES SZKOLENIA

Szkolenie z jazdy w warunkach specjalnych w ramach kwalifikacji wstępnej kierowców realizuje program zgodny z zakresem tematycznym bloków programowych kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej i kwalifikacji uzupełniającej. Szkolenie jest organizowane przez ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Ośrodek zlokalizowany jest w miejscowości Tomaszowo gm. Żagań. Szkolenie prowadzą licencjonowani instruktorzy techniki jazdy na pojazdach Ośrodka.

CZAS TRWANIA I SPOSÓB ORGANIZACJI SZKOLENIA

  1.  Szkolenie z jazdy w warunkach specjalnych dla kwalifikacji pełnej odbywa się w wymiarze godzin 4 dla kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w wymiarze godzin 2.
  2. Szkolenie polega na indywidualnej jeździe w warunkach specjalnych odbywanej przez osobę szkoloną.
  3. Zakres tematyki szkolenia obejmuje:
Lp. Zadanie
 
Sposób wykonania
 
1.
 
Nauka umiejętności zachowania właściwej pozycji za kierownicą, właściwego operowania kołem kierownicy i innymi przyrządami pojazdu oraz właściwego pokonywania zakrętów Powolna jazda slalomem pomiędzy pachołkami rozstawionymi w linii prostej (odległość pomiędzy pachołkami 2 długości pojazdu) z prędkością nie mniejszą niż 10km/h, bez potrącania pachołków przy zachowaniu odpowiedniego toru jazdy pozwalające na sprawne ominięcie wszystkich pachołków (5 pachołków wszystkie kategorie). Warunkiem zaliczenia zadania jest przejechanie slalomu bez potrąceń pachołków i zmieszczenie się w limicie czasu ustalonym przez instruktora. Zadanie wykonuje się na placu manewrowym.
2.
 
Hamowanie na płycie poślizgowej
 
Wykonanie manewru hamowania przy prędkości 30km/h :
a) w linii prostej na sygnał instruktora z włączonymi i wyłączonymi systemami
b) hamowanie z ominięciem przeszkody
c) hamowanie w łuku
Zadanie wykonuje się na płycie poślizgowej prostokątnej.
3.
 
Przeciwdziałanie zjawiskom nadsterowności i podsterowności pojazdu
1. Spowodowanie nadsterowności pojazdu i opanowanie samochodu.
2. Spowodowanie podsterowności pojazdu i opanowanie samochodu.
Obydwa zadania wykonywane są na pierścieniu poślizgowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa niedoprowadzeniem do obrócenia i zatrzymania pojazdu.
 
Jazdy drogowe odbywają się pojazdami VOLVO FH 420 rok prod. 2010 po drogach obszarów miejskich poza obszarami zabudowanymi oraz po autostradach. Dzięki jazdom w ruchu drogowym kursant jest kompleksowo przygotowany do pracy w zawodzie kierowcy.
 

WYDAWANIE ZAŚWIADCZEŃ

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują zaświadczenie z odbycia jazdy w warunkach specjalnych oraz zostaną wpisani do rejestru osób przeszkolonych prowadzonego przez kierownika ODTJ.

INFORMACJE

 Szczegółowe informacje można uzyskać w WORD Zielona Góra w godz. 700 – 1500
- telefonicznie: 68 476 53 74, 601 232 808,
- osobiście: pokój 107 ( I piętro).

Jak nas znaleźć?


Wyświetl większą mapę